ساخت بولت ژورنال به ساده‌ترین روش

اگر می‌خواهید تحولی در سبک برنامه ریزی خود ایجاد کنید. اگر دوست دارید در بسیاری از جنبه‌های زندگی پیشرفت کنید و برای آن‌ها برنامه ریزی کنید. اگر دوست دارید در پایان روز، هفته و ماه، بازخورد و نتیجه فعالیت‌هایتان را ببینید و بررسی کنید، بولت ژورنال بهترین و مناسب‌ترین ابزار، برای برنامه ریزی است.

بولت ژورنال توسط فردی به نام رایدر کارول طراحی شد. این ابزار، برای داشتن یک زندگی آگاهانه و گرفتن تصمیمات مناسب در وقت مناسب بسیار کاربردی است. اگر شما هم دوست دارید بولت ژورنال مخصوص خود را طراحی کنید و طعم آرامش و تمرکز را بچشید، در ادامه با ما همراه باشید.

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال دفتر برنامه ریزی با زمان بندی و لیست فعالیت‌های معین نیست. این دفتر، مانند اثر انگشت و به همان دقت، می‌تواند ابزاری شخصی باشد. بولت ژورنال هر کس می‌تواند زمین تا آسمان با دفتر دیگری متفاوت باشد. این دفتر، مانند یک پناهگاه در ذهنمان، فضایی را برای ما ایجاد می‌کند که کمی بدون تعارف با خودمان خلوت کنیم. صفحات خالی بولت ژورنال شما، این امکان را به شما می‌دهند که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر و بیشتر بشناسید؛ اما چگونه؟

با وسیله ساده‌ای به نام قلم و نوشتن. هنگامی که با دست روی کاغذ می‌نویسیم، هم زمان، هم فکر می‌کنیم و هم احساس. شاید فکر کنید در دوره‌ای که عصر دیجیتال و ارتباطات است، استفاده از یک دفترچه کمکی به من می‌کند؟ با اطمینان به شما می‌گویم بولت ژورنال دفتری خواهد بود که همیشه در سفر، مهمانی، دانشگاه و... همراه شما خواهد بود. قبل از هر چیز باید با بخش‌های مختلف بوژو یا همان بولت ژورنال آشنا شوید و سپس بوژوی شخصی خود را طراحی کنید.

بخش‌های مختلف بولت ژورنال

چرا برای برنامه ریزی سال جدید باید "بولت ژورنال" داشته باشیم؟ - ویرگول

1.فهرست

در صفحه اول بولت ژورنال می‌توانید نام سال یا فصل مورد نظر خود را بنویسید و طراحی‌اش کنید. سپس به سراغ صفحه بعد بروید و دو یا سه صفحه را به فهرست اختصاص دهید. صفحات مربوط به فهرست به مرور زمان پر خواهند شد.

برنامه ریزی سال ۹۹ در دفتر بولت ژورنال | نردیشمی

2.سال نگار یا آینده نگار در بولت ژورنال

می‌توانید با استفاده از یک تقویم، سال نگار بولت ژورنال خود را طراحی کنید. صفحات سال نگار، نیاز شما را برای مراجعه به تقویم برطرف می‌کند. می‌توانید مناسبت‌های خاص در طول سال، مانند تاریخ‌های تولد را در صفحه سال نگار وارد کنید.

3.فصل نگار و ماه نگار

در صفحات مربوط به ماه نگار، شما برای ماه جاری فهرست اهداف خود را تهیه می‌کنید. شاید ترجیح دهید قبل از ماه نگار، فصل نگار داشته باشید. می‌توانید ابتدا اهداف و وظایف کلی فصل و سپس ماه را تعیین کنید.

4.هفته نگار و روز نگار

اهداف ماهانه را به بخش‌های مختلف در طول 4 هفتۀ ماه تقسیم کنید و برنامه هفتگی‌تان را استخراج کنید. پس از آن می‌توانید برنامه روزانه خود را بچینید. در روز نگار، در طول روز می‌توانید کارهایی را که انجام داده‌اید یا قرار است انجام دهید را وارد کنید.

در بخش روز نگار، می‌توانید شکرگزاری روزانه هم داشته باشید. شکرگزاری را می‌توانید در بخش جداگانه‌ای از بولت ژورنال هم قرار دهید. در حقیقت سلیقه شماست که تعیین می‌کند چه چیزی را کجای دفترتان بنویسید.

ردیاب‌های بولت ژورنال

در بولت ژورنال اصطلاحی به نام ردیاب داریم. در این ردیاب‌ها قصد داریم در پایان هر ماه، اوضاع کلی خود را در رابطه با موضوعی خاص بررسی کنیم. ردیاب‌ یا همان tracker به شما کمک می‌کند روتین‌های سالم در زندگی خود ایجاد کنید. در ادامه به چند ردیاب مهم می‌پردازیم

1) ردیاب خواب 

در صفحه ردیاب خواب، شما در یک ستون عمودی روزهای ماه و در ستون افقی بالا ساعت‌های شبانه روز را یادداشت می‌کنید. سپس در هر ساعاتی از شبانه روز چه خواب شبانه و چه خواب وسط روز را رنگ آمیزی می‌کنید. بدین ترتیب در پایان ماه متوجه می‌شوید که آیا برنامه خواب شما منظم و سالم است یا خیر؟ آیا با این مدل خواب، بازدهی مناسب داشتید یا نه؟

Bullet Journal هبیت ترکر

2) ردیاب عادت

ردیاب عادت، بدین ترتیب است که شما عادت خاصی را که قصد دارید در شما نهادینه شود انتخاب می‌کنید. سپس روی آن عادت تمرکز می‌کنید. اگر در روز، آن کار یا عادت مشخص را انجام دادید، بخش مربوط به آن را رنگ آمیزی می‌کنید. این عادت، می‌تواند ورزش، رژیم غذایی، نوشیدن آب به میزان کافی و ... باشد.

3) ردیاب مطالعه

در این صفحه، کتاب‌هایی را که باید بخوانید، بنویسید. سپس در هر روز پس از مطالعه، عملکرد خود را یادداشت کنید. این اطلاعات باید در روز نگار، هفته نگار و ماه نگار هم یادداشت شود. اگر هر روز سهم مشخصی مطالعه کردید، بخش مربوط به آن را رنگ آمیزی می‌کنید. می‌توانید پس از پایان کتاب مورد نظر، کتاب را رنگ آمیزی کنید.

نمونه صفحه های مطالعه در بولت ژورنال - NERD-ISH ME

4) ردیاب حال و احوال شما (مود ترکر)

از صفحات زیبا و دوست داشتنی بولت ژورنال صفحه ردیابی احوال یا همان mood tracker است. در این صفحه برای هر کدام از روزهای ماه، یک شکل مشخص می‌کنید. این شکل می‌تواند هر نماد یا تصویری باشد. سپس یک راهنما در گوشه تصویر ایجاد کنید. به عنوان نمونه روزهای خوشحال سبز، ناراحت سیاه، خنثی خاکستری و پر هیجان نارنجی. پس از آن، در انتهای روز، مطابق احوال روزتان، داخل شکل را رنگ آمیزی کنید. در پایان ماه، با نگاه به این صفحه متوجه خواهید شد که حال کلی شما در طول ماه چه رنگی بوده است.

کی بولت ژورنال بسازم؟

همین امروز و همین الآن! لازم نیست منتظر اول سال، اول فصل، اول ماه یا شنبه باشید. همین الآن دست به کار شوید و صفحات بولت ژورنال خود را طراحی کنید. اگر در میانه ماه هستید، می‌توانید تنها به صفحات روز نگار یا هفته نگار اکتفا کنید و از اول ماه آینده، ماه نگار و دیگر صفحات را برنامه ریزی کنید.

شخصی سازی بولت ژورنال

بولت ژورنال برای هر کس به فراخور موقعیتش متفاوت است. ممکن است مادر خانه داری باشید که نیاز دارید در ابتدای ماه برنامه غذایی در بوژوی خود طراحی کنید. شاید دانشجو باشید و مشغول تهیه پایان نامه باشید و نیاز دارید برنامه ردیاب عادت خود را به پایان نامه اختصاص دهید. ممکن است قصد مهاجرت داشته باشید و باید هر روز در ساعات مشخصی زبان خاصی را تکرار و تمرین کنید. ممکن است دانش‌آموز باشید و مشغول مطالعه برای امتحانات یا کنکور باشید. در هر شرایط و موقعیتی که هستید بولت ژورنال خود را شخصی کنید و صفحات مربوط به خود را اضافه کنید.

ممکن است پس از مدتی تشخیص دهید صفحه‌ای مناسب شما نیست و هیچ‌وقت این صفحه را پر نمی‌کنید. به عنوان نمونه، تنها به ماه نگار و روز نگار احتیاج دارید و هفته نگار مناسب شما نیست. می‌توانید به‌راحتی آن صفحه را حذف کنید.

سخن آخر

اگر دوست دارید بولت ژورنالی رنگی رنگی داشته باشید، می‌توانید از انواع خودکارهای رنگی، چسب واشی، بوکمارک و برچسب ها و... استفاده کنید. برای خرید محصولات مربوط به بوژو، می‌توانید از محصولات سایت دیدن کنید.

زندگی تمام انسان‌ها، پر از شرایط پیچیده و غیر قابل پیش بینی است. مهم تلاشی است که شما انجام می‌دهید تا منظم باشید. بولت ژورنال، به شما کمک می‌کند به جای جنگیدن و حرص خوردن با عوامل غیر قابل پیش بینی، آن‌ها را بپذیرید و با آرامش به کار خود ادامه دهید.

تهیه بولت ژورنال سفید برگ بابونه

تهیه بولت ژورنال سفید برگ گرل

تهیه بولت ژورنال سفید برگ کالج


تهیه بولت ژرونال با برگه های نخودی آنشرلی

تهیه بولت ژورنال با برگه های نخودی فرفری

تهیه بولت ژورنال با برگه های نقطه ای حنا

کلمه کلیدی کانونی: بولت ژورنال

کلمات کلیدی: بوژو، سال نگار، ماه نگار، ردیاب عادت، ردیاب مطالعه

توضیحات متا: اگر قصد ساختن بولت ژورنال دارید، این مطلب را از دست ندهید. آشنایی با بخش‌های بولت ژورنال.