اراده یا انگیزه

همه ما مجموعه ای از خواستن و توانستن هستیم  و خواسته های متعالی فراوانی داریم، اما اگر نتوانیم در مسیر تحقق آن خواسته ها حرکت کنیم، نمی توانیم خود را صاحب اراده بدونیم و باید برای تقویت اراده  خودمون تلاش کنیم. 

اگر هدف بلند پروازانه ای داشته باشیم، پس نیاز به تلاش زیادی داریم. برای رسیدن به اهداف بلند، باید ترکیبی از اراده و عزم راسخ داشته باشیم. این انگیزه برای دفاع از خودمان است، حتی اگر موانعی در مسیر ما وجود داشته باشد. اگر می خواهیم به یک تغییر بزرگ در زندگی خود برسیم، هر دو  ویژگی تلاش و اراده ضروری هستند با این حال، آن ها به انرژی ثابتی نیاز دارند.

در اصل «اراده» رقابتی بین دو بخش از شماست: بخشی از شما که به اهداف بلندمدت فکر می‌کند و بخش دیگرتان که به خوشحالی و لذت آنی می‌اندیشد. بسته به میزان استرس، انرژی‌ و طرز تفکرتان، مغز شما راه‌های متفاوتی را برای مواجهه با هر چالشی که نیازمند اراده‌ است، انتخاب می‌کند.

اراده توسط احساسات تغذیه می شود. این یک انگیزه برای ادامه دادن است. برای اینکه آن را شعله ور نگه دارید، باید یک دلیل قوی در پشت آن داشته باشید.این دلیل شما برای انجام کاری است که آن را انتخاب کرده اید.بفهمید که چرا قوی است و این کار به شما کمک می کند بدانید بعد از آن چه کاری باید کنید.

برای همه ی ما اتفاق افتاده است که یک برنامه ریزی برای هدفی که در ذهن داریم مثل لاغری و کاهش وزن انجام می دهیم ولی بعد از مدتی نمی توانیم مثل روزهای اول قدم های راسخی برداریم! و گویی اراده ی ما کم می شود. دیگر نمی توانیم آن انگیزش اول را در خودمان پیدا کنیم و دچار مشکلاتی در رسیدن به هدفمان می شویم.

همه‌ی کارهایی که در روز انجام می‌دهیم یا هر تصمیمی که می‌گیریم، دلیل یا دلایل خاصی دارد. وقتی که هدفی را دنبال می‌کنیم، انگیزه‌ای برای انجام آن داریم. در واقع، انگیزه فرایندی است که سبب آغاز، هدایت و حفظ رفتارهای هدفمند ما می‌شود. این رفتار هدفمند می‌تواند نوشیدن یک لیوان آب برای حل مشکل چاقی، یا خواندن یک کتاب برای کسب دانش بیشتر در زمینه لاغری باشد.

انگیزه چیست؟

در تعریفی کلی انگیزه نیرویی است که ما را به عمل کردن وا می‌دارد و باعث می‌شود تلاش کنیم و به‌ سوی موفقیت پیش برویم. در واقع انگیزه بر رفتار و توانایی‌هایمان در جهت رسیدن به هدف تاثیرگذار است. انگیزه را میشه به صورت مجموعه‌ای از عوامل روان‌شناختی در نظر گرفت که رفتارهای ما را توضیح می‌دهد و هدف‌مان را از فعالیت‌های گوناگون روشن می‌کند.

انگیزه سه جزء اصلی دارد:

  • اقدام (Activation)
  • پشتکار (persistence)
  • توان (intensity)

روش های تقویت اراده و انگیزه

  1.  مصمم بمانید:

یک تصمیم قوی و خاص باید طوری انجام شود که در هر چیزی مصمم تر شوید. این تصمیم جهت گیری شما را مشخص می کند. این به شما نشان می دهد که چگونه حتی زمانی که با چالش هایی در مسیر خود مواجه می شوید، به جلو حرکت کنید.

این تصمیم بسیار محکم است و به شما در زمان های سختی انگیزه می دهد و شما را در دوران راحتیتان متمرکز نگه می دارد. به این ترتیب، آنچه که می خواهید را پیدا کنید و رویش تصمیم بگیرید و به تصمیم خود پایبند باشید، مهم نیست که چه اتفاقی می افتد.

2. علتش را کشف کنید:

اراده توسط احساسات تغذیه می شود. این یک انگیزه برای ادامه دادن است برای اینکه آن را شعله ور نگه دارید، باید یک دلیل قوی در پشت آن داشته باشید. این دلیل شما برای انجام کاری است که آن را انتخاب کرده اید.بفهمید که چرا قوی است و این کار به شما کمک می کند بدانید بعد از آن چه کاری باید کنید.

3. نترسید:

یکی از بزرگ ترین قاتلان تصمیم، ترس است. زمانی که شما مصمم هستید، در سطح بالایی عمل می کنید با این حال، ترس از تداخل با این فرآیند جلوگیری می کند.به این ترتیب شما باید شجاع باشید و با ترس خود مواجه شوید تا بیشتر مصمم شوید.

4. استرس خود را کنترل کنید:

یکی از راه های داشتن اراده، مدیریت استرس است. اراده قدرتی عاطفی است بنابراین، وقتی استرس داریم، احساسات منفی آزاد می شوند و عزم ما کاهش می یابد در نتیجه، ما قادر به انجام موثر در زمان نیستیم، پس برای افزایش این منبع قدرت، باید استرس خود را طوری مدیریت کنیم که آن را کاهش دهیم. این کار با استفاده از تمرینات تنفسی یا مدیتیشن نیز انجام می شود.

5. به اندازه کافی بخوابید:

پزشکان ما را تشویق می کنند که هر شب 8 ساعت باید خوابید. خیلی از ماها خیلی کم تر از این میخوابیم. این می تواند ناشی از کار، استرس، روابط و یا تفریحات باشد. انجام این کار انرژی ما را تهی میکند.

در نتیجه، عزم کاهش می یابد. بنابراین، دقت کنید که هر شب به اندازه کافی بخوابید.این کار به شما کمک خواهد کرد تا خود را به اندازه کافی تغذیه کنید و به اندازه کافی خود را احیا کنید تا با قدرت اراده قوی مواجه شوید.

6. تغذیه خود را بهبود بخشید:

ما همان چیزی هستیم که می خوریم. این امر در هر دو سطح فیزیکی و ذهنی صادق است. توصیه میشود که رژیم غذایی متعادل داشته باشید؛ شما می توانید با مصرف برخی میوه ها، سبزیجات، نشاسته و پروتئین به صورت روزانه به این هدف دست یابید.

در حقیقت، خوردن غذای خوب، در بدن اندورفین آزاد می کند.این هورمون باعث حس خوب ما می شود. آن ها به ما احساسات مثبتی می دهند که می تواند کمک کند اراده خود را توسعه دهیم به این ترتیب، تغذیه خوب را حفظ کنید تا به موفقیت برسید.

7. به تعویق انداختن فعالیت های بی ربط برای حفظ تمرکز بر روی مسائل مهم:

جالب است بدانید که به تعویق انداختن چیزهای بی ربط واقعا می تواند به شما کمک کند این کار میتواند به شما کمک کند تا بر چیزهای منفی مثل عادت های بد و اعتیاد غلبه کنید. 

با گفتن این جمله "حالا نه، بعدا، " می توانید به تدریج تصمیم و اراده خود را قوی تر کنید. این کار برای دستیابی به موفقیت در زندگی بسیار مهم است.

8. به طور مرتب ورزش کنید:

ورزش کردن برای بدن ما خوب است. با این حال، آیا می دانستید که برای ذهن ما هم عالی است؟ دیده شده است که ورزش کردن به طور منظم می تواند ظرفیت ما را برای اراده و مصصم بودن افزایش دهد. این می تواند به ما کمک کند استرس را رها کنیم و به اهداف تناسب انداممان برسیم. این مساله ما را تشویق می کند که با اراده خوب، به زندگی بیشتر دست پیدا کنیم.

9. به خودتان کمی استراحت بدهید تا نیروی اراده تان را حفظ کنید:

نیروی اراده خیلی شبیه به یک ماهیچه است؛ باید به طور منظم ورزش کنید تا قوی تر شوید با این حال, همیشه امکان استفاده از آن وجود دارد. حفظ نیروی اراده از طریق خویشتن داری و کنترل روی خود به مدت طولانی, عالی است.با این حال باید هر از گاهی به خود استراحت دهید. بنابراین برنامه استراحت به دنبال برتری شما خواهد بود.

10. تصور کنید که مصمم تر شده اید:

یک کار جالب ذهن ما این است که می توانیم واقعاً چیزی را تصور کنیم و احساس کنیم که درست است.اگر تصور کنیم که ما در یک فعالیت ویژه مصمم هستیم, احتمال بیشتری وجود دارد که همان روش را در دنیای واقعی انجام دهیم بنابراین, هر روز کمی وقت بگذارید تا خودتان را در یک سطح بالا تصور کنید. این باعث می شود که شما قوی تر شوید و در زندگی واقعی یک سان عمل کنید.

11.  ایجاد عادات مثبت:

هر زمان که استرس داریم، تمایل به بازگشت به عاداتی داریم که قبلا داشتیم. اینها می توانند بد یا خوب باشند. عادات خوب زمانی که با چالش ها روبرو هستید می توانند شما را قوی نگه دارند. آن ها می توانند عزم شما را زنده نگه دارند. با اشتیاق آن ها را پرورش دهید.

12. با افکار منفی توسط ایده های مثبت مبارزه کنید:

نیروی اراده ما اغلب با افکار منفی مختل می شود ؛ هرگاه به روشی عالی عمل کنیم، یک فکر منفی از ناکجا ظاهر می شود و این نیرو را نابود می کند.برای از بین بردنش، هر بار که فکر منفی ظاهر می شود به یک چیز مثبت فکر کنید. این به شما کمک می کند افکار خود و در نهایت اعمال خود را کنترل کنید.

13. تمرین عالی است:

یکی از دلایلی که ورزش کاران حرفه ای در فشار قرار نمی گیرند، این است که آن ها آن قدر تمرین کرده اند که ورزش طبیعت دومشان شده است.آن ها اعتماد کامل و عزم راسخ برای پیروزی دارند بنابراین, حرفه خود را تا جای ممکن تمرین کنید. این کار قدرت اراده و عزم راسخ برای موفق بودن را به شما خواهد داد.

دو عنصر عملکردی که می توانند شما را به بالاترین سطح موفقیت ببرند، عزم و ارده راسخ است آنها ذاتا با خود انگیزه دارند از این رو, نکات بالا را دنبال کنید تا این عناصر را زنده نگه دارید. آن ها می توانند شما را در هر زمینه ای که می خواهید موفق کنند.

سخن آخر

روش‌های متعددی برای افزایش انگیزه وجود دارد. برای بالا بردن انگیزه در خود، باید بیشتر مطالعه کنید. مقالات و کتاب‌های زیادی پیرامون این موضوع منتشر شده‌اند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از این‌ که صفحه را ترک کنید، برای اینکه به شکل علمی ببینید انگیزه برای شما چه معنا و مفهومی دارد، تمرین زیر را انجام دهید.

حالا از شما می‌خواهیم کمی به مفهوم انگیزه فکر کنید و برای دقایقی ببینید رفتارهای روزانه شما بر اساس کدام یک از حالات است، و در کدام دسته بندی بیشتر قرار می‌گیرد. مثلاً می‌توانید رفتارهای یک روز اخیر یا یک هفته اخیرتان را بررسی کنید. بعد به این سؤالات مهم پاسخ دهید و اگر هم دوست داشتید پاسخ هاتون را در قسمت کامنت ها بنویسید.

• آیا انگیزه را تقریباً معادل اراده به کار می‌برید؟
• آیا انگیزه را شکلی از هدفمند بودن می‌دانید؟
• انگیزه داشتن از جنس احساس است یا منطق؟
• آیا نیاز می‌تواند به تنهایی انگیزه هم ایجاد کند؟
• وقتی از انگیزش حرف می‌زنیم منظورمان چیست؟