To Do List چیست؟

To Do List با اسم «لیست انجام کار» یا «لیست کارهای روزانه» هم شناخته می‌شود. این لیست مجموعه‌ای از کارهایی است که ما می‎‌خواهیم در طول یک روز انجام دهیم. بعضی افراد لیست کارهای روزانه خود را روی کاغذ می‌نویسند و برخی دیگر هم از اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای موجود برای نوشتن To Do List خود استفاده می‌کنند. در واقع افراد مختلف برای نوشتن این لیست از روش‌های گوناگونی استفاده می‌کنند. همچنین برخی این لیست را شب قبل و برخی دیگر در ابتدای صبح می‌نویسند. توجه داشته باشید اگر این لیست با هوشمندی و واقع‌بینی نوشته شود، مطمئن باشید که می‌تواند شما را به هدفتان برساند ولی اگر لیست کارهای خود را با دقت ننویسید، مطمئن باشید که به مشکل برمی‌خورید، تمام کارهای خود را نصفه و نیمه رها می‌کنید و پس از مدتی ممکن است انگیزه خودتان را هم از دست بدهید.

نوشتن To Do List یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد موفق و باهوش است. این افراد برای زمان خود ارزش زیادی قائل هستند؛ زیرا می‌دانند که رسیدن به اهداف بدون برنامه‌ریزی و حساسیت روی زمان، تقریباً غیرممکن است. جالب است بدانید که بنجامین فرانکلین، سیاستمدار معروف آمریکا که عکس او روی 100 دلاری چاپ شده، یکی از افرادی است که همیشه دغدغه نوشتن کارهای روزانه خودش را داشت. او برای این کار یک برنامه 13 هفته‌ای (91 روزه) تنظیم می‌کرد و خیلی حساس بود که در این 91 روز به برنامه خودش وفادار باشد. وی To Do List خودش را به یک هدف وابسته می‌کرد و این برنامه را به گونه‌ای تنظیم می‌کرد که در پایان 91 روز به هدفی که مد نظر داشت می‌رسید.

اگر نگاهی به زندگی‌نامه بزرگان تاریخ بیندازید متوجه خواهید شد که این افراد تلاش می‌کردند برای تمام ساعات و روزهای خودشان برنامه‌ریزی کنند و کارهایشان را طبق برنامه پیش ببرند. واقعاً داشتن برنامه روزانه چه مزایایی دارد؟ 

مزایای استفاده از To Do List

داشتن لیست کارهای روزانه به شما کمک می‌کند که زندگی خود را طبق برنامه پیش برده و از لحظات زندگی خود بیشترین استفاده را ببرید. زمان، ارزشمندترین دارایی هر انسان است و اگر انسان برای این زمان ارزش و اهمیت قائل شود و برای آن برنامه داشته باشد، می‌تواند زندگی خود را متحول کند. 

1. جلوگیری از سردرگمی در طول روز

اولین مزیتی که استفاده از To Do List برای شما دارد، نجات از سردرگمی در طول روز است. فرض کنید که صبح از خواب بیدار می‌شوید و هیچ برنامه‌ای هم ندارید. به صورت شانسی هر کاری به ذهنتان رسید انجام می‌دهید و خبر ندارید که کارهای مهم‌تری هست که باید سریع‌تر انجام دهید. همچنین نمی‌دانید که برای انجام یک کار مشخص چقدر زمان دارید. در نتیجه کاری که نهایتاً یک ساعت زمان می‌خواهد، ممکن است 4 ساعت طول بکشد. بنابراین با استفاده از To Do List می‌توانید با یک ذهن منظم و برنامه دقیق به استقبال روز بروید.

2. جلوگیری از فراموشی کارها

نوشتن To Do List برای شما نقش یک قرص ضد فراموشی را دارد که پس از مصرف آن دیگر کارهای خودتان را فراموش نمی‌کنید و می‌توانید هر کار را به موقع و درست انجام دهید. بدون نوشتن لیست کارهای روزانه حتماً به مشکل برمی‌خورید و بخشی از کارهای روزانه خود را فراموش خواهید کرد. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن کارها حتماً لیست کارها را یادداشت کنید.

3. افزایش چشمگیر بهره وری

وقتی بدانید که امروز قرار است چه کارهایی انجام دهید، مسلماً ذهنتان نظم می‌گیرد و از وظایف خودش آگاه می‌شود. بنابراین وقتی سراغ انجام کارها می‌روید، خیلی بهتر و سریع‌تر عمل می‌کنید؛ چون ذهنتان آمادگی همه چیز را دارد. به همین خاطر است که نوشتن To Do List بهره‌وری شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

4. افزایش انگیزه برای رسیدن به اهداف

یکی دیگر از مزایای نوشتن To Do List افزایش انگیزه برای رسیدن به اهداف است. اگر می‌خواهید به اهداف خود برسید و عملکرد خود را بهبود ببخشید باید لیست کارهای روزانه خودتان را به یک هدف مهم، مشخص و زمان‌دار گره بزنید. مثلا بگویید که باید در پایان این هفته، فلان مقدار درآمد کسب کنم تا بتوانم فلان کالا را خریداری کنم. البته حتماً سعی کنید اهداف خود را یادداشت کنید چرا که این کار انگیزه شما را برای رسیدن به اهداف چند برابر می‌کند.