اصطلاحات و واژگان بولت‌ ژورنال

  1. اصطلاحات پرکاربرد و متداول بولت ژورنال

مهاجرت (Mitigation)

مهاجرت یعنی همه‌ی کارایی که توی روز یا ماه گذشته انجام نشدن رو به روز یا ماه بعد انتقال بدیم. این قسمت یکی از پایه‌ای‌ترین قسمتای بولت ژورناله و باعث می‌شه کاراتون عقب نیفته و یادتون نره. بعضی وقتا شما قراره کاری رو انجام بدین اما متوجه می‌شین که الان زمان مناسبی برای انجامش نیست و بهتره مثلا دوماه دیگه انجامش بدین. این بار موقع مهاجرت، به جای انتقال به روز بعد، کارتون رو توی آینده نگار به دوماه بعد منتقل می‌کنین. مهاجرت فرصت مناسبیه تا بررسی کنین و ببینین چه کارایی ارزش وقت و انرژیتون رو دارن و چه کارهایی باید برای همیشه از برنامه‌هاتون حذف بشن.

بوژو (Bujo)

مخفف یا سرواژه‌ی واژه بولت ژورنال.

برگه (Spread)

بخشی از بولت ژورنال مثل برگه روزانه، برگه هفتگی، برگه ماهانه و برگه‌های مشابه. این برگه می‌تونه فقط یه صفحه باشه یا برای بعضی موضوعات تا چندین صفحه هم ادامه پیدا کنه. مرسوم‌ترین حالتش برگه‌ی دوصفحه‌ای هست که به صورت دو صفحه‌ی روبه‌روی هم درست میشه مثلا برای ماه نگار.

جامعه‌ی بولت‌ژورنال (Bullet journal society)

جامعه‌ی بولت‌ژورنال مجموعه‌ی وسیعی از افراد مختلف از همه‌جای دنیا با افکار و ایده‌های متفاوت رو شامل می‌شه که توی زندگیشون از بولت ژورنال استفاده می‌کنن. این جامعه یکی از فرهیخته‌ترین جامعه‌های مجازی دنیاست.

بولت (Bullet)

بولت یک نشانه کلیدی برای مشخص کردن کارها هست. یعنی هرجا که شکل بولت رو دیدین (یه دایره‌ی سیاه توپر یا این علامت: • )، مطلبی که جلوش نوشته شده کار و وظیفه‌ای هست که قراره انجام بشه.

چک لیست (Check list)

چک لیست معمولا توی ردیاب یا گزارش‌ها استفاده می‌شه و لیستی از کارهایی هست که قراره انجام بشن و هرکاری که توی لیست انجام بشه تیک می‌خوره! به همین سادگی!

خوشنویسی (Lettering)

به نوشتن حروف و کلمات و عبارات به شکلی چشم‌نواز، در اندازه و شکل و طرح‌های مختلف که معمولا به صورت دستی انجام می‌شه، خوشنویسی می‌گن.