اصطلاحات تکمیلی بولت ژورنال

1) روحی شدن (Ghosting)

 وقتی که رد خودکار یا ماژیکتون خیلی نامحسوس از طرف دیگه صفحه دیده می‌شه.

2) پس دادن (Bleeding)
 وقتی که جوهر خودکار یا ماژیکتون از صفحه رد می‌شه و به سمت دیگه صفحه می‌رسه.

3) واشی (Washi)

چسب‌های واشی تزیینی که توی خوشگلاسیون بولت ژورنال کاربرد دارن. این کاربرد می‌تونه تزیین صفحه یا جداسازی قسمت‌های مختلف باشه.

4) روش درِ هلندی (Dutch door method)

 وقتی قسمتی از صفحه‌ی دفترتون رو قیچی می‌کنین تا صفحه‌ی زیرین دیده شه و بتونین صفحه‌های مختلف رو تو یه زمان ببینین. تصویر زیر نمونه‌ای از این روشه.

5) تخلیه ذهنی (Brain dump)

تخلیه ذهنی ابزاریه برای خالی و مرتب کردن مغز! این کار فواید زیادی مثل کاهش اضطراب یا ایده‌پردازی مفیدتر رو با خودش به همراه داره و به این طریق انجام می‌شه که یه برگه‌ی خالی رو می‌ذارین جلوتون و هر چیزی که توی لحظه به ذهنتون می‌رسه رو می‌نویسین.

6) نقشه ذهنی (mind map)

نقشه ذهنی ابزاریه که یادآوری رو براتون آسون‌تر میکنه تا بهتر برنامه‌ریزی کنین. برای این‌که بیشتر راجع به نقشه ذهنی بدونین می‌تونین این مقاله رو بخونین.

7) کاغذ گراف (Graph paper)

یکی از کاغذهایی که توی بولت‌ژورنال استفاده می‌شه کاغذ گراف هست. این کاغذ شطرنجیه و بعضی افراد این کاغذ رو ترجیح میدن چون می‌تونن توش به راحتی جدول و ردیاب بکشن.

8) GSM

این عبارت به معنی گِرم در هر متر مربع هست. با استفاده از این معیار، ضخامت و وزن کاغذ رو می‌سنجن و هر چقدر GSM بیشتر باشه توانایی تحمل جوهر کاغذ بالاتر میره. کسانی که عاشق استفاده از ماژیک و جوهر و آبرنگ‌های مختلف هستن باید به این نکته توجه کنن.

9) آشیانه کردن (Nesting)

به اضافه کردن اطلاعات بیشتر، توی یه بخش خاص از ژورنال، آشیانه کردن گفته می‌شه و کمک می‌کنه تصویر واضح‌تری از اون موضوع داشته باشین.

10) تم ها (Themes)

اگر بخواین که طراحی و شکل‌بندی ژورنالتون از یه موضوع خاص پیروی کنه (مثلا کهکشان)، اون تم خاص رو انتخاب می‌کنین و طراحی دفتر رو بر اون اساس پیش می‌برین.

11) دوختن (Threading)

گاهی اوقات برای یه کلکسیون خاص از ژورنالتون، تعداد صفحه‌هایی که از پیش به اون موضوع اختصاص دادین کافی نیست و مجبور می‌شین چندین صفحه جلوتر (جایی که صفحه‌ی خالی باشه) کلکسیون رو ادامه بدین. توی این موقعیت شماره‌ی صفحه ای که کلکسیون رو توش ادامه دادین رو کنار شماره آخرین صفحه‌ی قسمت اول کلکسیون می‌نویسین و دیگه تیکه‌های بعدی کلکسیون رو گم نمی‌کنین. به این کار میگن دوختن!