* لیست تهیه کنید

بهترین فرصت برای یادگیری لغات جدید معمولا از خواندن کتاب های انگلیسی ، چت کردن انگلیسی در فضای مجازی، یا از طریق دیدن فیلم و سریال و … است. پس هر بار که لغت جدیدی می بینید، یادداشت کنید.

دفتر لغات دیسکی WORD BOOK در سایز کوچکی و قابل حملی تعبیه شده تا همیشه بتوانید همراه خود داشته باشید.

میتوانید اشکال مختلف کلمه (فعل، اسم یا صفت) را کنار لغت نیز بنویسید. مثلا اگر لغت Fish را یادداشت می کنید حالت fisherman را نیز در مقابلش یادداشت کنید.


*مهم ترین اصل یادگیری لغات جدید مرورآن است

برای به خاطر سپردن لغات با حداقل سه بار مرور کردن آن به روش زیر یادگیریتان را بهبود ببخشید.

  • بعد از شنیدن لغت جدیدی آن را یادداشت کرده و  مجددا همان شب بصورت خیلی گذرا مرور کنید
  • مجددا ۷ روز بعد لیست لغات خود را مرور کنید
  • نهایتا هم یک ماه بعد مجددا آن واژگان را مرور نمایید.

این زمان مرور واژه ها یادگیری لغات را تا دو برابر کارآمد تر می کند.
دایره های روبه روی لغت در دفتر لغات دیسکی برای همین امر قرارداده شده اند تا هر بار پس از مرور روزانه، هفتگی و ماهانه تیک مربوط به آن را بزنید.

 

* از کلمات جدید در مکالمات انگلیسی استفاده کنید.

خب الان که لیستی از کلمات جدید انگلیسی دارید، ممکن است این لیست با لغات جدیدی که یاد می گیرید کم کم از حافظه تان پاک شود. پس باید از آنها استفاده کنید. هر چقدر از کلمات استفاده بیشتری کنید، به یاد آوردنشان راحت تر است. شروع به مکالمه زبان انگلیسی با همین لغات جدید کنید و ببینید یادگیری شان چقدر ساده تر می شود. 

سعی کنید در هر موقعیتی با خود حرف بزنید و از کلمات جدید در آن جمله استفاده کنید. مثلا در حالیکه از پنجره به بیرون نگاهی می اندازید با خودتان تکرار کنید This is a bird and that is cloud

این کار کمک زیادی به جا افتادن طولانی مدت واژگان در ذهن شما می کند.


* سعی کنید لغات را به تنهایی به یاد نیاورید

لغات جدید زبان انگلیسی را در قالب جملات یا مکالمات یاد بگیرید. تحقیقات علمی ثابت کرده است که به یاد آوری کلمات به کمک همین جملات و مکالمات  بسیار ساده تر است. 

به عنوان مثال، جمله

My husband is very ‘annoying’ when he watches soccer.

همسرم موقع تماشای فوتبال خیلی اعصاب خرد کن می شود.


این جملات در صورت واقعی بودن در زندگی شخصیتان، می توانند گزینه های خوبی باشند. زیرا می توانید موقع خواندن، آنها را تجسم کنید.
می توانید در قسمت معنی لغت به جای نوشتن معادل فارسی آن از لغات هم معنی واژه (برای واژه enormous ، لغات huge,big ) استفاده کنید .
یا مثالی قابل تجسم برای خود بسازید و یادداشت نمایید.


* از رنگ و تصویر استفاده کنید

می دانستید که حافظه تصویری انسان ۱۰ برابر قوی تر از حافظه غیر تصویری ست؟ بعنوان مثال ممکن است فردی را پس از ۲۰ سال ببینید، احتمالا چهره او برایتان آشناست ولی نامش را به خاطر نمی آورید. در یادگیری لغات هم همین است. اگر برای هر لغت یک تصویر در ذهن خود بسازید و در صورت امکان در دفترچه خود رسم کنید به یاد آوری آن بسیار راحت تر می شود.